آموزش راه اندازی دزدگیر اماکن

امروزه نصب دوربین و سیستم های امنیتی (دزدگیر) از جمله مشاغل محبوب به شمار می رود. تقاضای بالا، سادگی نصب و عدم نیاز به سرمایه بالا را می توان از جمله عوامل موثر در محبوبیت این حرفه بشمار آورد. در این مقاله قصد داریم تا با ارائه آموزش نحوه نصب و راه اندازی این سیستم ها ، قدمی هر چند کوچک برای دوستانی که تمایل به فعالیت در این حوزه را دارند، برداریم. امید است که مورد استفاده دوستان قرار گیرد.

با توجه به ساختار کلی تقریبا یکسان کلیه سیستم های ، مطالب ارائه شده در این مقاله می تواند اطلاعات اولیه لازم برای نصب انواع مختلف دزدگیرها را در اختیار شما قرار دهد. اطلاعات بیشتر در مورد هر دستگاه را می توانند از دفترچه راهنمای همراه هر دزدگیر مطالعه نمایید. ما در این مقاله برای اموزش دزدگیر اماکن BF-A1 را انتخاب کرده ایم.

بخش های کلی یک سیستم دزدگیر اماکن

پنل اصلی دزدگیر
انواع حسگرها یا سنسورها
بلندگو خارجی آژیر
کاور محافظ بلندگو خارجی
پیزو یا هشدار دهنده صوتی داخلی
باطری پشتیبان
ریموت ها

اتصالات سیستم

تشریح کامل نحوه سیم کشی دزدگیر :

ولتاژ تغذیه دزدگیرها ۱۲ ولت می باشد که در حالت عادی از طریق یک ترانس ۱۲ ولت و برق شهر و در زمان قطعی برق از باتری ۱۲ ولت تامین می شود. در اکثر دزدگیرها، مانند دزدگیر نشان داده شده ، سیم های مربوط را که در جدول مشخص شده است را به برق ۲۲۰ ولت متصل نمایید . اما در برخی از دزدگیر ها این سیم ها به یک ترمینال به نام A.C بر روی برد متصل شده اند که در اینصورت برق ۲۲۰ ولت را به این ترمینال متصل نمایید. اما برای اتصال باتری، همانطور که در شکل زیر نشان داده شده است سیم قرمز (+) باتری را به پایه + و سیم مشکی (-) باتری  را به پایه – ترمینال BAT شماره 3 در شکل متصل کنید.

نکته : در صورت استفاده از تلفن کننده خارجی، ولتاژ تغذیه تلفن کننده را باید از دو سر باتری و یا ترمینال BAT بگیرید ، اما در دزگیر BF-A1 سیستم اصلی و تلفن کننده یکپارچه می باشد و نیازی به این کار نیست.

اتصال چشم ها به پنل دزدگیر

همانطور که می دانید سیستم های دزدگیر، به کمک چشم های PIR متصل به آنها، می توانند وجود افراد و یا اشیاء در حال حرکت را در محل مورد نظر تشخیص دهند.

هر چشم دزدگیر دارای ۶ پایه ترمینال خروجی می باشد. ۲ پایه + و – جهت اتصال تغذیه ۱۲ ولت می باشد و ۲ پایه COM و NC جهت اتصال به پنل دزدگیر و دو پایه بنام TAMPER که جهت تشخیص باز شدن کاور چشم دزدگیر استفاده می شود که معمولاً از این دو پایه استفاده نمی شود.

پایه ZONE+- یا AUX که در جدول مشخص شده است دارای ولتاژ ۱۲ ولت می باشد و جهت تامین ولتاژ مورد نیاز وسایل جانبی مانند چشم ها و سایر سنسورها در نظر گرفته شده است که هنگام قطع برق نیز از طریق باطری این خروجی تامین می شد که شما باید پایه های تغذیه تمامی چشم ها را به این پایه متصل نمایید.

بر روی تمامی پنل ها ترمینال ورودی زون ها با نام Zx جهت اتصال چشم ها به دزدگیر در نظر گرفته شده است که شما باید پایه های خروجی چشم را به این ترمینال ها متصل نمایید. تعداد ورودی زون ها بسته به نوع پنل متفاوت است که معمولا این تعداد ما بین 4 الی 8 است ولی در دزدگیر BF-A1 تعداد ورودی زون ها 10 عدد است که از Z0 تا Z9 در جدول مشخص شده است.

اگر سیم های zx را به پایه های NC و COM سنسور متصل کردید باید از تنظیمات پنل این زون را به حالت نرمال کلوز یا همان NC تنظیم کنید و اگه پایه ها را به NO و COM متصل نمودید باید از تنظیمات به حالت نورمال اپن یا NO تنظیم شود که معمولا در بسیاری از موارد حالت NC استفاده می شود

اگر بخواهیم دو و یا چند سنسور را به یک ترمینال متصل کنیم کافیست خروجی های انها را با هم سری کنیم و به ترمینال مورد نظر مانند Z1 متصل کنیم.

اگر به هر دلیل از تعدادی از ترمینال ها مانند ترمینال Z6 استفاده نکردید، حتما آن ترمینال را باید توسط یک سیم اتصال کوتاه نمایید یا از منوی تنظیمات ان زون را غیر فعال نمایید.

در صورت تمایل جهت استفاده از پایه های TAMPER جهت بالاتر بردن ضریب امنیت سیستم، پایه های TAMPER چشم های مورد نظرتان را می توانید با هم سری نمایید و به یکی از ورودی های که به صورت 24 ساعت فعال است متصل نمایید. مثلا در دزدگیر BF-A1 پایه های I0 تا I3 که در ادامه در باره این ورودی ها و کاربردهای آن ها بیشتر توضیح خواهیم داد.

نکته : در صورت استفاده از سنسور پدالی، پایه های خروجی این سنسور را به یکی از پایه های I0 تا I3 متصل نمایید.

در پنل BF-A1 ورودی مجزای دیگری جهت اتصال سنسور باکس تجهیزات مانند سنسور جعبه محافظه آژیر و … با نام S-B وجود دارد که به صورت 24 ساعته فعال است و در صورت تحریک ، پیام هشدار به مدیران سیستم ارسال می گردد.

اتصال سیستم های هشدار دهنده به پنل :

جهت پخش صوت می توان از اسپیکر و سیرن استفاده نمود.

اسپیکر قابلیت تولید آژیر را ندارد و تنها قادر است آژیر تولید شده توسط سیستم را پخش نماید و این در حالی است که با اتصال سیرن به ولتاژ ۱۲ ولت، سیرن شروع به پخش آژیر  خواهد نمود. البته سیرن ها دارای دو نوع داخلی و خارجی می باشند که نوع سیرن خارجی بسیار شبیه به بلنگو می باشد.

با توجه به ساختار متفاوت سیرن و بلندگو، دقت کنید که بلندگو را به پایه های خروجی SP و پیزو را به پایه های خروجی +DR- یا SIR متصل نمایید.

برخلاف اسپیکر که دارای پایه + و – نمی باشد و اتصال آن به هر صورت به پایه SP بلامانع است در زمان اتصال پیزو دقت نمایید چرا که باید سیم قرمز سیرن را حتماً به پایه + و سیم مشکی سیرن را به پایه – متصل نمایید.

توجه : در صورت نصب بلندگو یا سیرن در فضای بیرون، بهتر است سیرن و یا بلندگو را درون کاور قرار دهیم.

توجه: جهت تحریک + دستگاه تلفن کننده می توانید از پایه + ترمینال +DR- یا SIR استفاده نمایید. اما چون دزدگیر BF-A1 یکپارچه هست ، پس نیازی به این کار نیست.

تعریف ریموت برای دزدگیر:

بعد از سیم کشی دزدگیر، نوبت به تعریف ریموت برای دزدگیر می شود. ریموت ها دارای انواع مختلفی می باشند. برخی از ریموت ها بصورت لحیمی می باشند که شما باید با توجه به کد دستگاه، پایه های خاصی از ریموت را لحیم نمایید تا با دستگاه شما مچ شود.

اما ریموت اکثر دستگاه های امروزی از نوع لرنینگ می باشد. و شما کافیست وارد منوی تنظیمات سیستم شده ، دستگاه را در حالت جستوجوی ریموت قرار داده و یکی ازکلید های ریموت را بفشارید ، سیستم به طور اتوماتیک ریموت را شناسایی و ذخیره می کند . شما همچنین در سیستم BF-A1 می توانید برای هر ریموت نام کاربری جداگانه ذخیر کنید تا در حافظه دستگاه عملکردهای هر ریموت ذخیره بماند

در سیستم های پیشرفته مانند BF-A1 نحوه عملکرد هر کلید ریموت به صورت جداگانه قابل برنامه ریزی می باشد

کنترل تجهیزات از راه دور توسط سیستم

یکی دیگر از قابلیت های جالب و مهم سیستم های امنیتی ، قابلیت کنترل تجهیزات از را دور می باشد . یعنی شما می توانید تعدادی وسیله را از راه دور توسط موبایل کنترل کنید . برای درک بهتر می توان چند مثال نام برد . مانند باز کردن درب ، کنترل سیستم روشنایی ، کنترل سیستم گرمایشی ، آبیاری درختان و ….

معمولا تعداد این خروجی در سیستم ها یک یا دو عدد است اما سیستم BF-A1 دارای 4 خروجی می باشد که با نام o0 تا O3 در جدول مشخص شده است ، همچنین نحوه عملکرد این خروجی ها (حالت کلید یا شستی) از منوی تنظیمات سیستم قابل تنظیم می باشد

ورودی های سیستم

در بسیاری از پنل های این ورودی ها با نام زون 24 ساعته شناخته می شود ، یعنی چه سیستم فعال باشد چه غیر فعال اگر این ورودی ها تحریک شوند سیستم شروع به آژیر کشیدن و آلارم می نماید ، اما سیستم BF-A1 کمی متفاوت می باشد . در این پنل این ورودی ها با نام I0 تا I3 مشخص شده اند ، به طوری که این ورودی ها می توانند به هر چیزی متصل شوند مانند سیستم اعلام حریق ، سیستم الارم dvr یا سنسور و … با تحریک این ورودی ها پیامی جهت هشدار ، حوای نام پرت ورودی تحریک شده به مدیران سیستم ارسال می شود. همچنین در نرم افزار موبایل پنل این ورودی ها قبلیت نام گذاری دارند

برای تنظیمات نرم افزاری سیستم به دفترچه راهنمای آن ها مراجعه نمایید ، فایل دفترچه راهنمای دزدگیر اماکن BF-A1 را می توانید از اینجا دانلود کتید. همچنین می توانید نرم افزار موبایل سیستم را از اینجا دانلود کنید.

با توجه با این که دزدگیر اماکن BF-A1 دارای نمایشگر رنگی و لمسی می باشد. پیکربندی تنظیمات ان کار بسیار ساده ای است. همچنین دستیار صوتی فارسی سیستم شما را در تمامی مراحل راهنمایی می نمایید

جهت پشتیبانی فنی 24 ساعته و پاسخ به سوالات شما می توانید با واحد فروش و خدمات شرکت در ارتباط باشید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *