تاثیرات طول کابل روی تصویر دوربین مداربسته

همه ما میدانیم یکی از عوامل مهم در بهبودی و یا اختلال در کیفیت تصاویر کابل اتتقال تصویر آن است ،
کابل هایی که امروزه در بازار موجود هستند و در پروژه ها استفاده میشوند دارای کیفیت ها و مدل های مختلفی هستند

کیفیت خود کابل و آلیاژ به کار رفته در فلز مغزی و شیلد آن شرط بسیار مهمی ست که هر چقدر از فلز خالص تر و رسانا تر مثل مس تهیه شده باشند، مسلما کیفیت تصاویر نیز بهتر خواهد بود .
جدا از مسائلی که مربوط به کیفیت در ساخت و جنس کابل است و همچنین استفاده از کابلهای بغل برق دار ( ترکیبی) که بسیار کار نادرستی است ، در این بخش درباره طول کابل و تاثیرات آن بر کیفیت تصاویر صحبت خواهیم کرد.

برخلاف گفته های کارشناسان و قدیمی های دوربین مدارسته طول استاندارد کابل یک عدد استاندارد ندارد. دلیل آن این است که کیفیت جنس کابل ها همیشه یکی نیستند و همچمین اتصالات و دستگاه های ضبط نیز با یکدیگر از نظر کیفی متفاوتند و به همین نسبت هم نهایت استاندارد بلندی طول کابل هم در هر سیستمی فرق خواهد داشت.

اگر بخواهیم به شکل یک فرمول، پارامتر های مربوط به اندازه استاندارد کابل های دوربین تعریف کنیم

فقط میتوان به شکل تفکیک شده اینطور بیان کرد :

در بهترین حالت برای سیستم آنالوگ بیشترین مسافت کابل حدود ٢۵٠ تا ٢٧٠ متر متغیر است . در حالات مختلف دیگر از کیفیت کابلها کاسته میشود این متراژ به نسبت کمتر و کمتر خواهد شد.

در سیستم شبکه هم برای کابل های UTP حداکثر مسافت حدود ١٠٠ متر تعریف شده است که میتوان به وسیله تقویت کننده های موجود در بازار مسافت را دو برابر یا بیشتر کرد.

متاسفانه اخیرا در بازار کابلهایی عرضه می شود که به ظاهر مس است ولی به راحتی میتوان با قرار دادن مغزی کابل روی یک شعله مثل فندک ، به آلومنیوم بودن آن پی برد.
دوستان عزیز باید بگوییم این امکان وجود دارد که در فواصل زیاد و اندازه هایی بیشتر از مقدار استاندارد ، عمل انتقال تصویرولی ملاک کیفیت مطلوب است ، میدانیم که هرچقدر طول کابل زیاد به نسبت های مشخصی افت ولتاژ و در نهایت قطعی تصویر خواهیم داشت .

در ابتدایی که این مقاله نوشته شد قصد و نیت ما پرداختن به عوامل موثر مبنی بر طول کابل روی تصاویر بود ، اما با پیش بینی اینکه حتما برای خیلی از خوانندگان این مقاله این سوال مطرح میشود که دقیقا اندازه استانداردبرای سیستم های مختلف چه عددیست ، اینگونه عنوان خواهیم کرد.

همانطور که اشاره شد نمیتوان عدد دقیقی برای اینکار مطرح کرد ولی به شکل استاندارد برای سیستم آنالوگی که کابل آن از مس تهیه شده باشد ، این مقدار بین ١٨٠ تا ٢۵٠ متر خواهد بود و هرچقدر از درصد مس بکار رفته در کابل ها کاسته شود این متراژ هم به همان نسبت کمتر خواهد شد.

برای سیستم های تحت شبکه هم برای کابل های CAT 5 UTP از ١۴٠ تا ١٨٠ متر میباشد که با استفاده از تقویت کننده ها میتوان این مقدار را افزایش داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *