POE و POC چیست؟

هر دوربین مداربسته برای راه‌اندازی، نیازمند اتصال به یک منبع تغذیه و یک بستر انتقال(سیمی یا بدون سیم) می‌باشد.حال با توجه به نوع دوربین این اتصالات می‌تواند متفاوت باشد.در دوربین‌های آنالوگ برای انتقال تصاویر از سیم هم محور (کواکسیال)  RG 59 بدین منظور استفاده می‌شود.این نوع کابل به جهت نویزپذیری بسیار پایین خود،برای استفاده در دوربین‌های آنالوگ مناسب می‌باشد.

در دوربین‌های IP نیز برای انتقال تصاویر از کابل شبکه CAT5) یا(CAT6 استفاده می‌شود.این کابل متشکل از چند کابل زوج به هم تابیده می‌باشد.

حال با توجه به موارد بالا می‌توان به تفاوت میان PoE و PoC  پرداخت.همانطور که در بالا نیز بدان اشاره شد هر دوربین مداربسته چه آنالوگ و چه IP جهت راه‌اندازی نیازمند اتصال به یک منبع تغذیه می‌باشد.از این‌رو راه‌اندازی دوربین‌های مداربسته در فواصل طولانی می‌تواند خریدار را با هزینه‌های خارج از انتظار رو به‌رو نماید.این دو تکنولوژی با هدف برطرف کردن مسائل اینچنینی معرفی گردیده‌اند که در ادامه به تشریح هر کدام می‌پردازیم.

PoE

فناوری  ( power over ethernet) PoE به معنی توان الکتریکی در بستر اترنت می‌باشد که به کابل‌های شبکه اترنت این امکان را می‌دهد که بتوانند انرژی مورد نیاز دستگاه‌ها را از طریق همین کابل تامین کنند.این ویژگی در دوربین‌های مداربسته تحت شبکه ، مشکل کابل کشی اضافی برای انتقال انرژی الکتریکی را برطرف کرده و باعث سهولت در راه‌اندازی می‌شود.

توجه داشته باشید در هنگام انتخاب دوربین مداربسته با قابلیت PoE، دستگاه ضبط تصاویر تحت شبکه(NVR) مورد استفاده نیز از این امکان برخوردار باشد.البته در صورتیکه از دوربین با قابلیتPoE  استفاده می‌کنید،می‌توانید از اداپتور PoE که به همین منظور ارائه شده استفاده نمایید.

مزایای استفاده از PoE:

از جمله مزایایPoE  می‌توان به صرفه‌جویی در وقت،عدم نیاز به کابل کشی اضافی و عدم پیچیدگی در راه‌اندازی اشاره کرد.شخص خود به سادگی مکان مناسب برای نصب دوربین را پیدا کرده ، آن را نصب و از طریق اتصال به کابل اترنت به دستگاه NVR متصل می‌نماید.

انعطاف پذیری؛ از آنجا که دیگر لازم نیست دوربین در محدوده پریز برق باشد،لذا می‌توان در هر محلی که لازم باشد اقدام به نصب نمود.اما باید به این نکته نیز توجه نمود که حداکثر فاصله دوربین از دستگاه کمتر از 100 متر باشد.

ایمنی؛ از آنجاییکه در تکنولوژی PoE از ولتاژ 48 ولت استفاده می‌شود و طبق استاندارد UL این ولتاژ به‌عنوان ولتاژ ایمن طبقه بندی شده، لذا احتمال برق گرفتگی به صفر خواهد رسید.همچنین PoE دارای سیستم داخلی جلوگیری از اتصال کوتاه می‌باشد که به موجب آن در هنگام قطعی یا اتصال کوتاه شدن سیم‌های ولتاژ،باعث قطع جریان و جلوگیری از آسیب‌های احتمالی مانند آتش‌سوزی یا از کار افتادگی کل سیستم می‌گردد.

PoC

PoC(Power Over Cable) معادل همان PoE در کابل‌های شبکه می‌باشد.با این تفاوت که این تکنولوژی برای انتقال انرژی در بستر کابل کواکسیال می‌باشد.در این تکنولوژی اطلاعات و انرژی الکتریکی هر دو بر روی دو رشته سیم به هم تابیده انتقال می‌یابد.توجه داشته باشید که هم دوربین و هم دستگاه ضبط تصاویر (DVR)از این تکنولوژی بهرمند باشند.در این تکنولوژی فاصله دوربین و دستگاه را می‌توان به 200 متر افزایش داد.لازم به ذکر است تمام مزایای ذکر شده برای PoE،برای POC نیز صادق می‌باشد.

نتیجه گیری :

طراحی ، پیش بینی ، برآورد دقیق مدل ، دیوایس‌ها و تجهیزات مورد نیاز در خرید دوربین مداربسته و متعلقات آن علاوه بر صرفه‌جویی در زمان و هزینه ،باعث اطمینان از درستی کار و دارا بودن نوعی استاندارد جهت داشتن تصاویری با کیفیت  را تضمین می‌کند.

 برای مشاوره در مورد نصب دوربین مداربسته و دزدگیر اماکن با شرکت بهینه سازان فاضل تماس بگیرید

04135555783

09147697652 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *